Prototyp biurowca

Hans Poelzig stworzył w tym obiekcie prototyp nowoczesnego biurowca, którego echa odnajdziemy w niemal każdym współczesnym budynku biurowym.

Ówczesne budynki handlowo-usługowe projektowano w stylu secesyjnym lub w historycznych czy eklektycznych kostiumach stylowych. Takie były początkowe propozycje biurowca dla firmy Junkernstraße-Baugesellschaft autorstwa Alvina Wedemanna, poprzedzające zaledwie o dwa lata projekt Poelziga. Takie jest też powstałe niemal równolegle sąsiedztwo biurowca – zespół budynków z lat 1909-11 między ulicami Ofiar Oświęcimskich i Kazimierza Wielkiego (ob. Siedziba NBP). Ciekawe, iż zespół ten powstał dla tego samego towarzystwa budowlanego i zaprojektował go wspomniany Wedemann, nadając mu neorenesansowe formy we wczesnomodernistycznym wydaniu.

Przedsiębiorstwo Junkernstraße-Baugesellschaft dla swojej kolejnej inwestycji wybrało jednak nowatorski pod każdym względem projekt Poelziga. Jego wyjątkowość objawia się przede wszystkim w zastosowaniu konstrukcji szkieletowej z żelbetu, umożliwiającej bardzo elastyczne kształtowanie wnętrza, pozbawionego stałych podziałów. Ciekawym rozwiązaniem jest też zabieg polegający na niewielkim, acz widocznym wysunięciu wyższych pięter i nadwieszeniu ich nad chodnikiem. Budynek uzyskał w ten sposób większą powierzchnię, nie naruszając ustalonej linii zabudowy.

Nowoczesne było także wyraźnie horyzontalne ukształtowanie elewacji, które odpowiada strukturze wnętrza i stało się powszechne dopiero w domach handlowych z lat 20. XX wieku. Poelzig praktycznie zrezygnował też z dekoracji i okładzin, stawiając na czyste oddziaływanie materiału konstrukcyjnego – betonu. Jedynie balustrada przedostatniego piętra i żłobkowane konsole tworzą subtelną dekorację.

W okresie powojennym w biurowcu Poelziga mieściła się siedziba Miastoprojektu Wrocław – przedsiębiorstwa państwowego powstałego w 1949 roku i zarazem największej ówcześnie pracowni architektonicznej, zatrudniającej w szczytowym okresie około 850 pracowników. Na ich deskach kreślarskich powstało wiele ważnych dla miasta powojennych realizacji i projektów związanych z odbudową.

Zapisz

Zapisz

Co zobaczysz

Nowoczesny biurowiec na Starym Mieście, wyprzedzający swoją epokę i będący manifestem architektonicznym Hansa Poelziga.

 

Obiekt na mapie: