Stadion Miejski

Kiedy Wrocław rozpoczął starania o EURO’12 do organizacji imprezy o tak wielkiej skali przygotowany był jedynie teoretycznie.

Miasto miało niesprawny system komunikacji kołowej i nieustannie grzęzło w korkach. Sieć transportu publicznego była niewydolna. Brakowało miejsc hotelowych. Terminal lotniska na Strachowicach – duma Wrocławia w połowie lat 90. – był za mały i przestarzały. Dworzec kolejowy – straszył brudem. A co nie mniej ważne – Wrocław nie miał stadionu. Ściślej mówiąc – miał, nawet kilka – ale żaden z nich nie spełniał nawet najbardziej podstawowych norm dla tego typu obiektów. Wszystkie te problemy, piętrzące się od dziesięcioleci, miały zostać rozwiązane właśnie przy okazji Euro, które zapewnić miało miastu nie tylko niezwykłą promocję, ale za sprawą gigantycznych inwestycji wykonać ‚skok cywilizacyjny’ znacznie zwiększając komfort życia jego mieszkańców.

Najłatwiejszy do rozwiązania wydawał się problem stadionu. Pierwsza koncepcja zakładała adaptację na potrzeby piłkarskich mistrzostw zlokalizowanego we wschodniej części miasta Stadionu Olimpijskiego zaprojektowanego w latach 20. XX wieku przez Richarda Konwiarza. Jednak jeszcze zanim w kwietniu 2007 roku Michael Platini ogłosił w walijskim Cardiff decyzję o przyznaniu organizacji turnieju Polsce i Ukrainie, stało się jasnym, że stadion trzeba wybudować od podstaw.

Jako lokalizację wybrano teren położony dokładnie po przeciwnej stronie miasta – na zachodzie, w obrębie osiedla Pilczyce. Konkurs na opracowanie jego koncepcji architektonicznej rozstrzygnięto już w październiku 2007 roku. Zadanie projektowe polegało na opracowaniu nie tylko projektu samego stadionu, ale także zagospodarowania całej działki, na której znaleźć się miały także obiekty handlowe, biurowe (z których ostatecznie zrezygnowano) i niezbędne parkingi. Sama arena mieścić miała do 45 tysięcy ludzi i spełniać najsurowsze kryteria UEFA. Z 15 zgłoszonych projektów wybrano koncepcję autorstwa pracowni JSK Architekci.

Stadion – oczywista dominanta zespołu – zlokalizowany został w centralnej części założenia. Bezpośrednie dojście do bramek stadionu zapewnia opadająca w dwóch kierunkach – na północ i południe – szeroka esplanada. Potężna, żelbetowa konstrukcja trybun przykryta została cienką, transparentną membraną, wykonaną z włókna szklanego pokrytego teflonem, nadając potężnej, wysokiej na 35 metrów bryle lekkości. Dzięki iluminacji półprzezroczysta siatka może mienić się dowolnymi kolorami. Pomiędzy trybunami a zewnętrzną ‚skórą’ zlokalizowano pomieszczenia biurowe, a umieszczona pod zachodnią trybuną strefa dedykowana VIP-om – została zaprojektowana w taki sposób, aby na co dzień mogła być wykorzystana do organizacji różnego typu konferencji, zjazdów i innych imprez komercyjnych. Gospodarzem obiektu po EURO jest drużyna piłkarska Śląsk Wrocław.

Co zobaczysz

Najnowsza, piłkarska arena Wrocławia na zachodnich obrzeżach miasta.

Obiekt na mapie: