Rafineria spirytusu

w Wątki ceglane

Z dala od centrum, nad brzegiem Odry, powstała ceglana, ekspresjonistyczna oaza – wzniesiona przez Paula Rennera dla przedsiębiorcy Karla Schirdewana, spirytusowego potentata.

Rafineria funkcjonuje do dziś (pod szyldem Akwawit Polmos Kampania Spirytusowa Wratislavia), a nowoczesna, bezwonna linia produkcyjna ukryta jest w przedwojennych halach. Od strony ulicy Monopolowej trudno jest dostrzec wszystkie budynki zakładu, którego symboliczną granicę stanowi brama oraz budynek biurowy połączony z restauracją.

Charakterystyczną cechą całej rafinerii jest użycie zendrówki, ciemno wypalanej cegły, bardzo chętnie stosowanej przez architektów w drugiej połowie lat 20. i uważanej za znak rozpoznawczy niemieckiego ekspresjonizmu. Renner w 100 procentach wykorzystał właściwości materiału, jego fakturę i odcienie, które stały się finezyjnym detalem i urozmaiciły gładkie ściany budynków. Wokół okien i drzwi, pod gzymsami, w murze i bramie znajdziemy dekoracyjne plecionki i ażury, jodełkowe fryzy, przestrzenne mozaiki i wzory.

Fasada budynku biurowego ma tradycyjną kompozycję, z kondygnacjami oddzielonymi gzymsami kordonowymi. Całość wieńczy gzyms koronujący, wysunięty i przepruty parabolicznymi okienkami poddasza. Ten sam kształt, w formie bardziej bezkompromisowej, pojawił się również w budynkach fabrycznych: masywne prostopadłościany mają gładkie, ceglane ściany, podzielone dużymi przeszkleniami i rzędami parabolicznych okien.

Mało znane dzieło Rennera może równać się najsłynniejszymi realizacjami wrocławskiego i niemieckiego ekspresjonizmu. Warto wybrać się na Monopolową, obejrzeć z bliska dobrze zachowane, ceglane budynki i usiąść w kawiarnianym ogródku, tuż nad Odrą.

 

Zapisz

Co zobaczysz

Unikatowy zespół ekspresjonistycznej architektury, ukryty nad rzeką.

Obiekt na mapie: