Dom własny Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak

w Wątki ceglane / Patchwork

Pod koniec lat 70. Jadwiga Grabowska-Hawrylak rozpoczęła budowę własnego domu – jednorodzinnego, w którym mieszka do dziś, a którego współautorem jest syn architektki,  Maciej Hawrylak. Za ten projekt w 1984 roku otrzymali nagrodę Dom Roku SARP.

Dom przy ul. Kochanowskiego zaprojektowany został dla czterech rodzin. Skonstruowany jest z dwóch bliźniaczych segmentów, z których każdy mieści po dwa mieszkania: po jednym na parterze i na piętrze. W związku z tym, że parcela przylega do ruchliwej trasy przelotowej, architektka zdecydowała się na zastosowanie dość nietypowej konfiguracji przestrzennej – krawędź działki przylegającą do ulicy zamyka pełna ściana garaży, pełniąca rolę akustycznego ekranu.

Wzdłuż północnej granicy działki wytyczona została wąska uliczka wiodąca do budynku – z niej cztery osobne wejścia prowadzą do poszczególnych mieszkań. Dom otwiera się na południe – w stronę kameralnych, otoczonych ceglanymi murami ogrodów. Stamtąd też najlepiej widać najbardziej charakterystyczny element architektoniczny budynku – wielkie, schodzące niemal do ziemi pulpity spadzistych dachów krytych ceramiczną dachówką.

Mieszkanie Grabowskiej-Hawrylak zostało czytelnie podzielone na dwie strefy: otwartą część dzienną i kameralne pomieszczenia prywatne – pracownię oraz sypialnię. Strefa dzienna rozplanowana została na dwóch poziomach. Obniżenie poziomu podłogi w części centralnej, wraz z wielkimi przeszkleniami wprowadzającymi światło z kilku kierunków sprawiają, że jest to najbardziej przestrzenna i słoneczna cześć domu.

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Co zobaczysz

Wyjątkowy budynek, najlepszy polski dom w roku 1984!

Obiekt na mapie: