Czarna Kostka

„Czarna Kostka” to efekt transformacji przeciętnego domu jednorodzinnego z okresu PRL we współczesną formę architektoniczną.

„Czarna kostka” opisuje w skrócie pomysł na przebudowę domu jednorodzinny na Gaju, ponieważ architekci zdecydowali o pokryciu nowej bryły deskami pomalowanymi na czarno. Jednocześnie nowa nazwa podkreśla kontrast kolorystyczny i formalny z poprzednikiem – „białą kostką”, będącą jednym z wielu skromnych sześcianów stawianych od lat 60. XX wieku przez kolejne dekady PRL-u.

Należy wspomnieć, że kostka, w wyniku ekstensywnej rozbudowy i powiększenia powierzchni użytkowej ponad dwukrotnie, stała się prostopadłościanem. Nie jest to jednak widoczne na pierwszy rzut oka: elewacja od strony ulicy jest prawie pozbawiona okien, za to z mocnym akcentem w postaci ostro podciętej strefy wejściowej ożywionej kolorem limonkowym.

Odmiennie została ukształtowana elewacja od strony ogrodu, z dużym przeszkleniem na poziomie parteru, nadwieszonym fragmentem pierwszego piętra i ażurową konstrukcją ze stalowych prętów, wyznaczającą obrys tarasu. Rozwiązanie tej części ma w zamierzeniu zapewnić stopniowe przejście z przestrzeni domu do ogrodu i umożliwiać przysłonięcie tarasu w zależności od potrzeb właścicieli. Układ wnętrz jest przykładem przemyślanego rozmieszczenia poszczególnych funkcji, w tym podziału na osobne strefy dzieci i rodziców.

Liczne w krajobrazie naszego kraju domy-kostki stanowią dziś prawdziwe wyzwanie architektoniczne. Jednak rzadko kto podejmuje się je podjąć, gdyż łatwiejszą drogą jest ich wyburzenie. Z tego powodu projekt pracowni KameleonLab zasługuje na szczególną uwagę, pokazując ciekawy przykład metamorfozy (współgrającej z nazwą pracowni) obiektów tego typu.

 

Co zobaczysz

Zaskakująca przebudowa domu jednorodzinnego, dzięki której wnętrze stało się bardziej komfortowe, a zewnętrze – interesujące i wyjątkowe.

Obiekt na mapie: