Biurowiec ZREMB

Nowoczesność w ścisłym centrum, czyli wysoki biurowiec z tarasem na dachu, który zasłonił stare oficyny i odsłonił swoją konstrukcję (i był nominowany do tytułu wrocławskiego „Domu Roku 1971”).

Budynek ZREMB (obecnie Asseco Poland) jest jednym z dwóch planowanych wysokich biurowców, które miały powstać na tym odcinku ul. R. Traugutta jako zabudowa parawanowa, osłaniająca oficyny sąsiednich kamienic. Pierwszy projekt z 1965 przewidywał obiekt na planie litery V – ostatecznie Zenon Branowski i Mieczysław Zgódka (czyli architekt i konstruktor z Wrocławskiego Biura Projektowo-Konstrukcyjnego Maszyn Przemysłu Materiałów Budowlanych – ZREMB) w celu obniżenia kosztów uprościli konstrukcję i zmienili formę budynku. Zaprojektowany w 1968 biurowiec, połączony z parterowym ośrodkiem doświadczalnym od strony ul. Podwale, o konstrukcji szkieletowej z zastosowaniem ram H, ma plan wydłużonego prostokąta z wejściem na osi, zaakcentowanym łamanym daszkiem. Na ośmiu kondygnacjach mieszczą się biura, pracownie i laboratoria, a na dachu taras z nadbudówką (wnętrza zaprojektowała Maria Lasota-Chorąży, również z biura MPMB – ZREMB).

Elewacje uzyskały wyraźne, reliefowe podziały, oparte na powtarzalnym, prostokątnym module. Takie ukształtowanie elewacji wprowadza interesujące, kontrastowe efekty światłocieniowe – budynek zmienia się w zależności od pory dnia i kąta padania światła Kolorystyczne kontrasty podkreślały szklane płyty ciemnego marblitu umieszczone pierwotnie pod oknami – późniejszy remont i pastelowe odcienie osłabiają geometryczne podziały elewacji.

W parterowym pawilonie do końca lat 80. znajdowała się prototypownia i warsztat (obecnie służy za garaż). W nadbudówce na dachu mieściła się pracownia fotograficzna, zastąpiona małym archiwum i magazynem, a cały dach, zaprojektowany jako duży taras, służący integracji i wypoczynkowim, dziś jest nieużywany.

Zmodyfikowany projekt Branowskiego zrealizowano przy ul. Racławickiej 15/19 – tam światłocieniową kompozycję fasady zastąpiono poziomymi pasami lustrzanych szyb i okładziny aluminiowej.

 

Co zobaczysz

Pierwszy wysoki biurowiec w powojennym Wrocławiu: z prototypownią i tarasem na dachu.

Obiekt na mapie: