Budapeszt – przewodnik turystyczny

Turystyka

Budapeszt, miasto położone w Europie Środkowej znane jest ze swojej unikalnej architektury i kultury. Jest jednym z największych i najbardziej popularnych miast na Węgrzech i stolicą kraju. Ma długą historię sięgającą IX wieku, miasto było kiedyś rządzone przez dynastię Habsburgów i przeszło wiele zmian na przestrzeni lat.

Jest to jedno z najlepszych miejsc na wakacje, miejsce gdzie można zwiedzić stare miasto i doświadczyć lokalnego stylu życia. Miasto położone jest nad brzegiem Dunaju i posiada wiele ciekawych atrakcji, takich jak Bazylika św. Stefana, Pałac Królewski, Baszta Rybacka, Most Łańcuchowy, Łaźnie Gellerta i Termy Széchenyi.

Oto top rzeczy do zobaczenia w Budapeszcie.

1. Bazylika św.

Jest to największy kościół w Budapeszcie i jedna z największych bazylik na świecie. Budowa kościoła rozpoczęła się w 1147 roku i zajęła 25 lat, aby ją zakończyć. Kościół jest poświęcony królowi Stefanowi I, pierwszemu królowi Węgier.

2. Pałac Królewski

Pałac jest oficjalną rezydencją węgierskiej rodziny królewskiej. Został zbudowany w XIV wieku, a najstarsze części budynku to gotycka konstrukcja dwóch pierwszych poziomów.

3. Baszta Rybacka

Jest to XVIII-wieczny bastion znajdujący się w północnej części Wyspy Małgorzaty. Jest to znany punkt turystyczny i jeden z głównych punktów orientacyjnych miasta.

4. Most Łańcuchowy

Jest to słynny most w mieście i jest jednym z symboli Budapesztu. Budowa mostu rozpoczęła się w 1740 roku i jest 1,750 stóp długości i 60 stóp szerokości.

5. Łaźnie Gellerta

Jest to największe kąpielisko termalne w Europie i zostało otwarte w 1849 roku.

6. Termy Széchenyi

Jest to kąpielisko termalne położone w południowej części Wyspy Małgorzaty.

7. Plac Bohaterów

Jest to duży plac znajdujący się w centrum Pesztu. Pomnik znajdujący się na środku placu jest repliką Statuy Wolności.

8. Kościół Macieja

Jest to kościół w stylu gotyckim i jest jednym z najstarszych kościołów Budapesztu. Został zbudowany w XIII wieku i jest poświęcony św. Jakubowi.

9. Pomnik Erzsebet Báthory

Jest to pomnik poświęcony niesławnej hrabinie i jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w mieście.

10. Park Miejski

Park miejski jest pięknym miejscem do wypoczynku i oferuje różne aktywności.

11. Wielka Synagoga

Jest to jedna z największych synagog w mieście i znajduje się na rogu ulic Wesselényi i Ferenciek tere.

12. Bazylika Mariacka

Jest to największy kościół w Budapeszcie i jest poświęcony Marii Pannie. Kościół został zaprojektowany przez architekta Imre