Kulturalna Agora

Niski, przeszklony budynek Centrum Kultury „Agora” znajduje się na Różance, wśród willowej zabudowy – to tam tętni kulturalne życie północnej części Wrocławia.

Poprzednia siedziba CK „Agora” znajdowała się nieopodal, bo na Karłowicach, przy pl. Marsz. J. Piłdsudskiego, w dawnym kasynie oficerskim, nieodpowiadającym nowym potrzebom i funkcjom. W 2006 roku rozpisany został konkurs, który zakładał po pierwsze nową lokalizację, a po drugie wymagał uwzględnienia istniejącej na działce infrastruktury. Zwycięski projekt jest więc adaptacją nieukończonego i zdewastowanego przedszkola, zbudowanego na Różance w latach 80., w czynie społecznym przez wojsko dla rodzin oficerskich.

Nowy budynek ma prawie 3000 m2 powierzchni użytkowej i składa się z dwóch prostopadłościanów połączonych przeszklonym korytarzem, tynkowanych na biało i oblicowanych okładziną drewnopodobną – tym samym uproszczono i uspokojoną całą kompozycję, wyciszając kontrasty i otwierając się na otoczenie. Wnętrza, użytkowane przez dom kultury, bibliotekę i restaurację, zostały podzielone logicznie i funkcjonalnie, bez poważnego ingerowania w otwartą, jasną przestrzeń.

Równie ważne jak sama architektura, jej detal i kolorystyka, jest zagospodarowanie terenu wokół budynku: podesty, chodniki i murki stają się przestrzenią rekreacji i zabawy, oswojoną przez kolory i graffiti. A całe założenie ma w sobie urok kameralnych, podmiejskich domów kultury gdzieś w Skandynawii.

 

Co zobaczysz

Kameralne i funkcjonalne założenie, które stało się neutralną i skromną ramą dla różnego typu kulturalnej działalności.

Obiekt na mapie: