Kaplica cmentarna

Budowa kaplicy na Cmentarzu Osobowickim wiązała się z powiększaniem nekropolii na początku XX wieku. Obiekt powstał w części zachodniej, na osi głównej alei prowadzącej od bramy wejściowej, flankowanej przez budynki autorstwa Hugo Althoffa.

Projektantem kaplicy był Max Berg, miejski radca budowlany, twórca Hali Stulecia i wielu nowatorskich pomysłów, w tym niezrealizowanych koncepcji wieżowców dla Wrocławia. Berg pracował nad różnymi rozwiązaniami projektowymi dla kaplicy przedpogrzebowej, która ostatecznie powstała na początku 20. XX wieku, w wersji modernistycznej.

Ukończona w 1921 roku kaplica stanowi interesujący przykład obiektu sakralnego o uniwersalnej formie i symbolice, dostosowanej do pluralistycznego charakteru cmentarza komunalnego. Obiekt składa się z zestawionych ze sobą kubicznych brył, które odpowiadają poszczególnym funkcjom we wnętrzu. Sala do odprawiania nabożeństw znajduje się w najwyższej, wyraźnie dominującej części poprzedzonej portykiem wspartym na dwóch okrągłych słupach. Wydłużony prostopadłościan w tylnej części mieści kostnicę i pomieszczenia pomocnicze. Wokół sali i kostnicy znajduje się niższe obejście. Berg twórczo wprowadził do obiektu cmentarnego układ bazylikowy, charakterystyczny dla świątyń wczesnochrześcijańskich.

Uniwersalna symbolika obiektu oraz prostota rozwiązania zastosowanego przez architekta przejawiają się również w nowoczesnym wystroju wnętrz. Prekursorskie we Wrocławiu abstrakcyjne dekoracje w postaci fresku oraz witraży (niestety nie zachowanych) stworzył Hans Leistikow, projektant wnętrz, malarz i grafik, uczeń Hansa Poelziga. Natomiast płaskorzeźba nad wejściem do kaplicy ukazująca kobietę i mężczyznę prowadzonych przez personifikację śmierci jest autorstwa rzeźbiarza Alfreda Vocke, związanego, tak jak Leistikow, z wrocławską Państwową Akademią Sztuki i Rzemiosła Artystycznego. Dopełnieniem wystroju jest kompletne wyposażenie kaplicy zaprojektowane przez Berga.

Co zobaczysz

Biała, kubistyczna bryła kaplicy znajduje się w centrum największej wrocławskiej nekropolii.

Obiekt na mapie: