Hotel Europeum

Hotel Europeum wypełnił eksponowaną działkę przy ruchliwej ul. Kazimierza Wielkiego, w sąsiedztwie barokowego kościoła im. Opatrzności Bożej. Jest nowoczesnym akcentem w pierzei, ale dzięki stonowanej formie nie przytłacza starszej zabudowy.

Bryłę skomponowano z przesuniętych względem siebie prostopadłościanów. Duże przeszklenia fasady zostały ujęte siatką podziałów, w której równoważą się linie horyzontalne i wertykalne. Kompozycję podkreślono zestawieniem materiałów i kolorów: seledynu szklanej i czerni kamiennej okładziny. Wyraźny podział na moduły i zastosowanie transparentnych warstw przywodzą na myśl elementy charakterystyczne dla architektury japońskiej.

Obiekt powstał u progu XXI wieku z inicjatywy Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego jako jej siedziba oraz hotel. Po kilku latach został sprzedany i obecnie pełni wyłącznie funkcję komercyjną. Niewątpliwym atutem jest bliskość Starego Miasta, a także liczne udogodnienia dla gości, takie jak parking podziemny, restauracja, siłownia i sauna. Wnętrza zaaranżowano we współpracy z artystami.

Dyskretna elegancja Hotelu Europeum widoczna jest zwłaszcza w porównaniu ze stojącym nieopodal równolatkiem, czyli tzw. Wratislavia Tower, mieszczącą Kino Nowe Horyzonty. Wysoki obiekt z dynamicznym narożnikiem w postaci cylindrycznej wieży jest przykładem nowej dominanty w okolicy.

Co zobaczysz

Purystyczna kombinacja szkła i kamienia w sąsiedztwie baroku.

Obiekt na mapie: