Biblioteka UWr

Potrzeba budowy nowoczesnego gmachu biblioteki uniwersyteckiej zaprzątała głowy władz uczelni zarówno w przedwojennym Breslau, jak i w powojennym Wrocławiu. W początkach XX w. rozważano budowę biblioteki w nadrzecznej lokalizacji, sytuując ją bliżej barokowego gmachu głównego UWr. Pomysł na wybudowanie obiektu między mostami Pokoju i Grunwaldzkim pojawił się w projektach dzielnicy uniwersyteckiej, która powstawała od lat 50. w rejonie pl. Grunwaldzkiego, jednak dopiero przełom wieków przyniósł urzeczywistnienie tego zamysłu.

W 1999 r. rozstrzygnięto konkurs na opracowanie projektu architektonicznego biblioteki, który wygrał zespół z Warszawy w składzie Jacek Rzyski, Jerzy Ruszkowski i Jacek Kopczewski. Po trwającej wiele lat budowie oraz perturbacjach związanych z przetargiem i pierwszym wykonawcą, nowy gmach został uroczyście otwarty na początku 2012 r., choć początkowo bez wyposażenia i zbiorów.

Nowa siedziba miała przede wszystkim scentralizować oddziały rozproszone w kilku starszych budynkach, zapewnić odpowiednie warunki magazynowania drogocennych zbiorów, a także stać się przyjaznym miejscem pracy dla użytkowników, co z grubsza odpowiada podziałowi obiektu na trzy skrzydła. W głównym skrzydle, od strony rzeki znajduje się obszerny hol z przeszkleniami i czytelnia główna, której atutem są miejsca pracy z widokiem na rzekę. Dwa mniejsze skrzydła mieszczą zbiory specjalne i magazyny. Urozmaiceniem w masywnej bryle budynku jest dziedziniec z kaskadą wodną wkomponowaną w schody, które prowadzą do wejścia głównego, natomiast portyk otwierający się na rzekę, skala oraz kolorystyka obiektu korespondują z architekturą nazistowskiego Urzędu Wojewódzkiego, znajdującego się po drugiej stronie rzeki.

Początek XXI wieku to czas wielkich inwestycji w nowoczesne gmachy uczelnianych bibliotek, a impulsem do ich budowy była możliwość pozyskania funduszy unijnych. W 2011 roku otwarto Dolnośląskie Centrum Informacji Naukowej i Ekonomicznej przy Uniwersytecie Ekonomicznym, a w obrębie kampusu Politechniki Wrocławskiej powstał tzw. Bibliotech, zainaugurowany pod koniec 2013 roku.

Obiekt na mapie: