ZETO

Idealna symbioza, czyli op-art i nowe technologie na Starym Mieście.

Biurowiec ZETO (Zakład Elektronicznej Techniki Obliczeniowej) został zaprojektowany w 1965 przez Annę i Jerzego Tarnawskich, specjalizującymi się w łączeniu architektury z nowymi, cyfrowymi systemami (dekadę później zaprojektowali wrocławskie centrum medyczne Dolmed).

ZETO (budowane w latach 1967-1969) to budynek wyjątkowy zarówno pod względem funkcji, jak i formy, przede wszystkim dlatego, że powstał jako oprawa dla pierwszych polskich komputerów. To w tym biurowcu, usytuowanym na zapleczu Rynku, znajdowały się elektroniczne maszyny cyfrowe, celowo wyeksponowane na parterze, aby przechodnie mogli przez duże szyby obserwować ich pracę.

Architekci nadali budynkowi prostą, ale starannie przemyślaną formę, przywodzącą na myśl nowoczesne, minimalistyczne opakowanie skomplikowanego mechanizmu. Zwarta, trójkondygnacyjna bryła o płaskim dachu, na planie zbliżonym do kwadratu nie dominuje nad otoczeniem, a gładkie ściany mają wyraźne, poziome podziały: pasy nowoczesnych, obrotowych okien w aluminiowej, srebrzystej ślusarce oraz pasy muru, w okładzinie z niewielkich kwadratów czarno-białej terrakoty (efektowna, ceramiczna okładzina została zastosowana także z powodu łatwości w utrzymaniu). Ekspresyjnym akcentem fasady jest daszek nad głównym wejściem, wsparty na ściance, ozdobionej regularną kompozycją okrągłych izolatorów ceramicznych.

W centralnej części budynku znajduje się patio z tarasem na I kondygnacji (w latach 60 i 70. działała tam kawiarnia), natomiast tylna elewacja ma charakter abstrakcyjnej, malarskiej kompozycji: ponad pustą przestrzenią patia dwie sąsiednie ściany połączono pasem czarno-białej mozaiki. Zastosowane w ZETO kontrastowe zestawienie czerni i bieli oraz figur geometrycznych (kwadraty mozaiki, koła izolatorów, kółka neonu na dachu) to wyraźne zapożyczenie z op-artu, czyli idealneej, futurystycznej oprawy dla maszyn liczących.

Co zobaczysz

Czarno-biały biurowiec z dużymi przeszkleniami i op-artowskim detalem, czyli nowoczesna oprawa dla pierwszych. wrocławskich komputerów.

Obiekt na mapie: