Wieża ciśnień

w Wątki ceglane

Wysoka, ceglana wieża wznosząca się na zielonym pasie, rozdzielającym jezdnie alei Wiśniowej stanowi jedno z najokazalszych świadectw dynamicznego rozwoju miasta na przełomie XIX i XX wieku.

Rozbudowa południowych dzielnic Wrocławia połączona ze znacznym przyrostem liczby mieszkańców wymusiły na władzach miasta znaczne inwestycje w rozwój infrastruktury — sieci wodno-kanalizacyjnej. Najbardziej spektakularnymi jej elementami były wieże ciśnień, umożliwiające dostarczenie wody o odpowiednim ciśnieniu do domów wrocławian.

Jeden z najciekawszych przykładów tego rodzaju obiektów inżynieryjnych został oddany do użytku w 1906 roku na osiedlu Borek. Zaprojektowana przez miejskiego radcę budowlanego Karla Klimma budowla jest pomnikiem inżynierii ale i dowodem ambicji miasta. Jej bogato dekorowane elewacje z secesyjnymi elementami wystroju i motywy historyzujące, nawiązujące przede wszystkim do ceglanej architektury gotyckiej Śląska miały demonstrować zarówno nowoczesność miasta, jak i jego przywiązanie do tradycji.

W wysokiej na ponad 62 metry wieży umieszczony został nitowany zbiornik na wodę o powierzchni 1800 metrów sześciennych. Potężna masa wody dźwigana była przez osiem smukłych, ceglanych filarów i centralny trzon, nadając potężnej konstrukcji lekkości. Powyżej zbiornika umieszczony został taras widokowy, na który dostać się się można było przy pomocy schodów i windy, umieszczonych w przylegającej do budynku wieżyczce. Parter i pierwsze piętro gmachu zajmowały mieszkania miejskich latarników i pracownika sieci wodociągowej. Zaś najbardziej okazałym elementem dekoracji rzeźbiarskiej budynku jest ujęcie wody z piaskowcową rzeźbą dłuta Ignatiusa Taschnera przedstawiającą nimfę dosiadającą trytona.

Po wyłączeniu z eksploatacji wieża przeszła gruntowny remont i modernizację. Usunięto zbiornik na wodę, wbudowując w jego miejsce 6 kondygnacji o powierzchni 1000 metrów kwadratowych. Autorem projektu adaptacji jest Wacław Bieniasz z pracowni Bieniasz Nicholson Architekt. W budynku działa obecnie restauracja i bistro.

Co zobaczysz

Wieża ciśnień (zwyczajowo zwaną wieżą przy Wiśniowej) to wysokiej klasy dzieło inżynieryjne i konstrukcyjne, które wciąż, mimo zmienionej funkcji, odgrywa ważną rolę w życiu miasta.

Obiekt na mapie: