Prezydium Policji

w Wątki ceglane

Pod koniec lat 20. XX wieku powstał we Wrocławiu gmach urzędowy, na który wrocławska policja czekała już od dawna. Dotychczas poszczególne jednostki były rozlokowane w wielu budynkach, nieodpowiadających potrzebom służb stojących na straży bezpieczeństwa publicznego.

Prezydium Policji skupia w sobie wiele ciekawych elementów charakterystycznych dla architektury użyteczności publicznej z czasów republiki weimarskiej. Monumentalna, masywna bryła uzyskała elewacje z czytelnym wyodrębnieniem strefy cokołu i gzymsu oraz rytmiczny układ okien, który podkreśla oficjalny charakter budynku.

Klasyczne elementy zostały przefiltrowane przez modny ówcześnie ekspresjonizm, w którym wykorzystywano całe spektrum możliwości jakie daje zastosowanie cegły. Po pierwsze, autor koncepcji Rudolf Fernholz, zadziałał jej kolorem – ciemnofioletowym, nawiązując dialog z kontekstem w postaci ogromnych, czerwono-ceglanych gmachów (sąd i więzienie oraz nieistniejąca dziś synagoga). Po drugie, stworzył grę światłocienia poprzez portyki wgłębne i prześwity oraz wydobył potencjał dekoracyjny cegły kształtując z niej pryzmatyczne formy i ornamenty. Doskonałym uzupełnieniem tej estetyki są rzeźby Felixa Kupscha.

Bogaty wystrój wnętrz utrzymano w stylu art déco, również chętnie stosowanym w tamtym czasie. Reprezentacyjny hol wejściowy od strony ul. Podwale wyłożono turkusową, szkliwioną okładziną o geometrycznych kształtach. Sala posiedzeń była ozdobiona motywami i malowidłami inspirowanym sztuką starożytnego Egiptu. Chociaż większość pomieszczeń dla urzędników była pozbawiona dekoracji, koszt wzniesienia całego gmachu był bardzo duży, co spotkało się z krytyką opinii publicznej.

Obiekt musiał równocześnie spełniać surowe wymogi budynków urzędniczych, w których pracownikom w zależności od szczebla przysługiwał określony metraż, wyposażenie, a nawet ilość okien. Układ wnętrz jest funkcjonalny i podzielony na strefy, często z osobnymi wejściami, co ułatwia komunikację w ogromnym gmachu mieszczącym oprócz pomieszczeń dla urzędników, także mieszkania służbowe, sale reprezentacyjne czy areszt śledczy. Pięć wewnętrznych dziedzińców zapewniło dostęp światła i powietrza do poszczególnych skrzydeł.

Wrocławskie Prezydium Policji to największy i najnowocześniejszy gmach tego typu, jaki powstał w okresie międzywojennym na terenie Niemiec. Budynek do dziś pełni funkcję głównej siedziby policji.

Co zobaczysz

Dawne Prezydium Policji – największy i najnowocześniejszy gmach tego typu, jaki powstał w okresie międzywojennym na terenie Niemiec.

Obiekt na mapie: