Miasto-ogród Karłowice

w Osiedla prawie idealne

Tylko 18 minut od Rynku! Tak reklamowano we wrocławskiej prasie nowe osiedle, które powstawało za Odrą, na północnych krańcach miasta i które (nieco na wyrost?) nazwane zostało miastem-ogrodem.

W 1911 frankfurcka firma Eigenheim Baugesellschaft für Deutschland m. b. H. (Towarzystwo Budowy Domów Jednorodzinnych) zakupiła podmiejskie tereny za Odrą, na północy Wrocławia: na obszarze dawnej wsi Carlowitz miało powstać pierwsze wrocławskie miasto-ogród (Gartenstadt Carlowitz), z kilkudziesięcioma domami, rynkiem, siedzibą firmy, garażem dla omnibusów i własną oczyszczalnią ścieków.

Do 1913 ukończono 40 domów przy trzech, już istniejących ulicach. Główny architekt firmy, czyli Paul Schmitthenner, dla którego była to pierwsza samodzielna praca (po praktyce w Gartenstadt Hellerau), nie mógł więc zaplanować całego miasta-ogrodu, a jedynie stworzyć trzy enklawy, różniące się między sobą rodzajem zabudowy. Centrum dzielnicy stał się plac Am Markt (dziś pl. Piłsudskiego), zrealizowany po 1913 przez następcę Schmitthennera, wrocławianina Ericha Graua.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Co zobaczysz

W centrum Karłowic znajduje się urokliwy plac – zaplanowany przed I wojną światową jako najważniejszy punkt całej dzielnicy, dziś, po latach zaniedbań, powoli odzyskuje dawny blask.

Obiekt na mapie: