Łaźnia miejska

Powstanie łaźni miejskiej wiązało się z inwestycjami wrocławskiego magistratu na rzecz polepszenia sytuacji sanitarnej oraz budową wielofunkcyjnych obiektów komunalnych w różnych częściach miasta. Oprócz łaźni w budynku zaplanowano urząd podatkowy oraz przytułek dla samotnych kobiet z dziećmi, a każda z trzech funkcji została symbolicznie przedstawiona na płaskorzeźbie Alfreda Vocke nad wejściem głównym.

Obiekt zaprojektował ówczesny miejski radca budowlany Max Berg przy współpracy Alberta Kemptera. Narożna działka przy zbiegu dwóch ulic wymusiła specyficzny plan budynku, zbliżony do litery „V”. W miejscu wyostrzonego narożnika Berg przewidział żelbetową klatkę schodową na planie elipsy. Ten czysto funkcjonalny element, organizujący komunikację w budynku jest zarazem najbardziej modernistyczny w swoim wyrazie, poprzez prostotę formy i brak jakiejkolwiek dekoracji.

Elewacje o symetrycznych podziałach zostały ozdobione geometrycznymi ornamentami, które razem ze spadzistym dachem przechodzącym nad klatką schodową w krążynowy nadają zewnętrznej formie budynku bardziej tradycyjny charakter, inspirowany architekturą regionalną propagowaną przez ruch Heimatschutz.

Układ funkcjonalny obiektu łączył się z podziałem na poszczególne piętra: urząd podatkowy znajdował się na parterze, łaźnia dla mężczyzn na pierwszym piętrze, łaźnia dla kobiet na drugim, natomiast przytułek na trzecim i czwartym piętrze.

Obecnie budynek pełni funkcje biurowo-usługowe. W kondygnacji przyziemia znajduje się restauracja, dzięki czemu możliwe jest wejście do holu i obejrzenie owalnej klatki schodowej.

Co zobaczysz

Narożny budynek, który kiedyś był miejską łaźnią.Warto zajrzeć do wnętrza, żeby obejrzeć efektowną klatkę schodową!

Obiekt na mapie: