Kredka i Ołówek

Ołówek i Kredka, czyli dwa najwyższe domy studenckie we Wrocławiu, zostały zaprojektowane przez zespół kierowany przez Krystynę i Mariana Barskich – etatowych architektów budynków uczelnianych.

Do lat 80. tzw. oś grunwaldzka – przestrzeń między mostem Grunwaldzkim a Szczytnickim – sprawiała wrażenie niedokończonej. Masywy betonowych wieżowców zaprojektowanych przez Jadwigę Grabowską-Hawrylak nagle przechodziły w przestrzenne rozlewisko, pozbawione jakiejkolwiek kompozycji, a niska zabudowa wschodniej części nie poprawiała sytuacji. Na początku lat osiemdziesiątych rozpoczęto realizację kompleksu, który miał dopełnić urbanistyczną kompozycję jednej z najważniejszych przestrzeni w mieście.

Dwudziestokondygnacyjny Ołówek i dzwudziestopięciokondygnacyjna Kredka miały być nie tylko nowym znakiem rozpoznawczym wrocławskiej dzielnicy akademickiej, ale także oferować najwyższy standard swoim lokatorom. Komfortowe dwu- i trzyosobowe pokoje zostały zgrupowane po dwa w moduły ze wspólną łazienką i aneksem kuchennym. Wszystkie pokoje mają dostęp do wygodnych loggii, które wraz z betonowymi, prefabrykowanymi osłonami tworzą charakterystyczny rytm elewacji wieżowców.

Wzniesione na planie sześcioboku wieżowce swoje piśmiennicze przydomki zawdzięczają nie tylko smukłości, ale także ściętym, opadającym na dwie strony dachom, pod którymi umieszczono najbardziej komfortowe, dwupoziomowe moduły. Czternasta kondygnacja w Ołówku i siedemnasta w Kredce – wyraźnie oznaczone wielkimi przeszkleniami elewacji – mieszczą przestrzeń ogólnodostępną – klub z bufetem, świetlicę, siłownię i pomieszczenia do nauki.

Połączony poprowadzonymi na poziomie pierwszego piętra rampami kompleks nigdy nie został w pełni ukończony. Na wschód od wieżowców, u zbiegu placu Grunwaldzkiego i ul. Sienkiewicza, powstać miała strefa sportowo-rekreacyjna z halą krytej pływalni oraz skwerem ze starannie zaaranżowaną zielenią. Obecnie teren ten zajmuje stacja benzynowa, parking i sieciowy bar szybkiej obsługi.

 

 

Co zobaczysz

Za sprawą swej wysokości oraz formy, której zawdzięczają swe nazwy Kredka i Ołówek to jedne z najlepiej rozpoznawalnych budynków w całym mieście.

Obiekt na mapie: