Hala Hutmen

Położona wzdłuż ulicy Grabiszyńskiej hala produkcyjna przetwarzających metale nieżelazne zakładów Hutmen, jest jednym z najlepszych budynków przemysłowych zrealizowanych po wojnie we Wrocławiu. 

Jego charakterystyczna, „pilasta” rytmiczna elewacja przypomina upadające kości domina. Wrażenie robi już sam ogrom budynku. Betonowo-szklano-stalowa „piła” ma ponad 325 metrów długości, co przy szerokości ponad 60, daje powierzchnię ok. 20 000 metrów kwadratowych – pole zbliżone do trzech pełnowymiarowych boisk piłkarskich. Położenie przy jednej z głównych ulic wlotowych do miasta i sąsiedztwo osiedla mieszkaniowego wpłynęło na konieczność starannego opracowania architektury budynku, który miał być nie tylko wizytówką zakładu, ale i prężnego przemysłowego miasta. Dzięki takiemu założeniu udało się połączyć pragmatyczną logikę budynku produkcyjnego z surową, brutalistyczną estetyką.

Szkielet budynku tworzy stalowa konstrukcja, która wypełniona została prefabrykowanymi elementami ściennymi i dachowymi. Wnętrze hali jest dwunawowe – każda z naw o rozpiętości 30 metrów wsparta jest na 27 parach stalowych słupów. Poszczególne strunobetonowe płyty, tworzące połacie szedowego (pilastego) dachu, mają 12 metrów długości i 2 szerokości. W miejscach gdzie dach opada najniżej, monstrualna hala ma około 11 metrów wysokości. Dzięki olbrzymim świetlikom nawet w pochmurne dni zapotrzebowanie na sztuczne światło we wnętrzu jest minimalne.

Hala tłoczni-ciągarni-wykańczalni (takie było pierwotne przeznaczenie budynku) to nie jedyna atrakcja znajdująca się na terenie kompleksu Hutmenu. Realizowany od lat 70-tych z inicjatywy ówczesnego dyrektora zakładu program mecenatu artystycznego i humanizacji pracy przez sztukę, zaowocował stworzeniem na przedpolu zakładu interesującej galerii rzeźbiarskich kompozycji. Najciekawszą z nich jest zlokalizowana w sąsiedztwie głównego wejścia do zakładu rzeźba mobilna „Jagusia”, autorstwa architekta i artysty Tadeusza Tellera. Otoczona płytką sadzawką kompozycja składa się z trzech nieregularnych form wykonanych z miedzianej blachy, poruszanych niezależnie elektrycznym mechanizmem.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Co zobaczysz

Piła, domino, wielki grzebień – hala produkcyjna zakładu Hutmen to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków Wrocławia.

Obiekt na mapie: