Dolmed

Dolmed (czyli Dolnośląskie Centrum Diagnostyki Medycznej) to obiekt ultranowoczesny, w którym w latach 70. przeprowadzano badania za pomocą specjalistycznej aparatury zintegrowanej z systemem komputerowym.

Anna i Jerzy Tarnawscy, bazując na doświadczeniach zdobytych m. in. przy ZETO, podjęli się zaprojektowania w pełni skomputeryzowanego centrum badań diagnostyki, dla którego inspiracją były zaawansowane, japońskie technologie – Dolmed był pierwszym tego typu obiektem w całej Europie Środkowowschodniej i do dziś pozostaje jednym z najlepiej wyposażonych ośrodków profilaktycznych badań diagnostycznych w Polsce.

Ultranowoczesnej funkcji podporządkowano formę architektoniczną: zasadniczą cześć budynku stanowi odwrócony, przeszklony ostrosłup (z pasami okien w aluminiowych ramach o złotawo-brązowej barwie), do którego na zasadzie kontrastu dostawiono okrągłą klatkę schodową, przypominającą basztę oblicowaną łamanym kamieniem. Całość imponuje starannym wykonaniem i zastosowaniem wysokiej jakości materiałów wykończeniowych: marmur, granit, witromozaiki, okładziny z desek modrzewiowych, aluminium itd. Architekci zadbali również o umeblowanie i wyposażenie wnętrz, a także o otoczenie wolno stojącego budynku, przy którym powstały tarasy, kwietniki, geometryczne trawniki oraz fontanna (pierwotnie z ceramicznymi rzeźbami łabędzi, autorstwa Jerzego Boronia).

W tym centrum medycznym połączono nowoczesną technologię z wyrafinowaną estetyką i dlatego Dolmed można dziś uznać za ikonę nurtu high-tech, wyjątkową na tle polskiej architektury lat 70., a Annę i Jerzego Tarnawskich –  za specjalistów tworzących wyjątkowe budynki, które są jak perfekcyjnie działające urządzenia, podporządkowane jednak nie tylko specjalistycznej funkcji, ale również potrzebie stworzenia miejsc przyjaznych użytkownikom, emanujących spokojem i celowością.

Zapisz

Co zobaczysz

Zobaczysz nowoczesny budynek, który wciąż oddziałuje swoją formą, detale i kolorystyką. I występował w odcinku naukowego programu „Sonda”!

Obiekt na mapie: